Kuidas valmib minu keraamika?

Kuna portselan on erinevalt savist üpriski delikaatne materjal, siis sellega töötamine nõuab spetsiaalseid tingimusi ja vilumust.

Minu keraamika valmib ahjus, mis on ettenähtud vaid portselani põletamiseks. Sedasi on tagatud eseme valmimisel puhas keskkond, kus ringleb võimalikult vähe kemikaale, mis mõjuksid halvasti portselani valgele värvusele ja siledale pinnale. Selleks, et portselan säilitaks oma valge tooni, on tal vaja väga puhast keskkonda nii selle valmistamisel kui ka põletamisel. Minule teadaolevalt kasutan ma hetkel ainsat elektriahju Eestis, milles põletatakse vaid portselani.

Tahan tuua portselani teieni tema parimas hiilguses.

Portselani valamine kipsvormi ning selle puhastamine

Portselan eseme valmistamise etapid:

Vormimine:

Pärast idee ülesjoonistamist tuleb hakata tegelema vormi valmistamisega, selleks kasutan mina kipsi treipinki. Mudel valmistatakse üleni kipsist, millest võetakse seejärel vorm, mida tuntakse valuvormi nime all.

Soovid tellida kipsvormi?

Valuvormi kasutatakse portselan eseme loomiseks järgmiselt:

Valumass (vedelal kujul portselanimass) valatakse kipsist vormi, kips imab massist vee endasse, jättes vormi seinale kihi tahket massi, kui sein on piisavalt paks, valatakse ülejäänud valumass vormist tagasi vedela massi hulka.

Kui mass, mis vormi alles jäi, on kuivanud ja hakkab juba kipsi küljest lahti tulema, saab eseme kätte ja kuivama panna. Peale seda saab juba uue eseme valada ja nii kuni 120 tõmmist ühest kipsvormist. Valuvormi kasutamise eelisteks on portselani suurepärane pinna kvaliteet, tihedus ja ühtlane seinapaksus.

Glasuurimine:

Glasuurimine toimub peale ettepõletust, mis toimub 950-1000 °C  juures.

Erinevalt savile, ei vaja portselan glasuuri, et muuta ta vedelikule vastupidavaks, vaid enamasti glasuuritakse esteetilise väärtuse lisamiseks ja mustuse vältimiseks. Glasuuriga saab esemetele lisada väga efektseid detaile. Mina kasutan enda töödel enamasti läbipaistvat glasuuri, et anda edasi portselani põhivõlu- valget värvust.

Põletamine:

Selles protsessis toores (põletamata) keraamikatoode kuumutatakse ahjus lõplikult temperatuuril
1290-1300 °C või rohkem.

Nagu eelnevalt juttu oli, toimub enne lõplikku põletust biskviitpõletus ehk ettepõletus, mis on vajalik glasuuri pealekandmiseks. Selles etapis eemaldub esemest kogu vesi ja mass peaaegu juba kivistub, kuid on piisavalt poorne, et talle nakkuks glasuur.

Dekoreerimine:

Portselani kaunistamiseks on mitmeid võimalusi, millest mina kasutan peamiselt kahte järgmist. Värvides portselanimassi pigmentidega saavutatakse ühtlane värviline pind, mis jääb glasuuri alla. Glasuuri pindmisel kihil võib kasutada abstrükki, kus ese läheb ahju koos kleepsutaolise pildiga u 800-1000 °C juures. Seda tehnikat kasutades saab portselan nõu muuta isikupäraseks, dekoratiivse mustriga, tekstiga, fotoga vms.

 


Facebooki postitused:

No recent Facebook posts to show